• Ana Sayfa
  • Donanım
  • AMD Navi 23 'NVIDIA Killer' GPU, Donanım Rayının İzlenmesini Destekleyen Söylemiş oldu, Gelecek Sene #donanimhaber

AMD Navi 23 'NVIDIA Killer' GPU, Donanım Rayının İzlenmesini Destekleyen Söylemiş oldu, Gelecek Sene #donanimhaber

 AMD Navi 23 'NVIDIA Killer' GPU, Donanım Rayının İzlenmesini Destekleyen Söylemiş oldu, Gelecek Sene
 #donanimhaber
Okunuyor AMD Navi 23 'NVIDIA Killer' GPU, Donanım Rayının İzlenmesini Destekleyen Söylemiş oldu, Gelecek Sene #donanimhaber

AMD'nin, 'NVIDIA Katili' olarak adlandırılan ve dahili olarak 'NVIDIA Katili' olarak adlandırılan Navi 23 isimli bir yeni nesil GPU kodunu hazırladığı iddia ediliyor. Teknoloji alanındaki bu Navi 23 GPU ile alakalı fısıltıları bu senenin Ağustos ayının başlarında duyduklarını duyduk, sadece yalnızca yedi gün ilkin Linux kod dökümü esnasında çarptığını doğruladık.

AMD Navi 23 'NVIDIA Killer' GPU, Donanım Işını İzlemeyi Destekleyen İlk Fert

Yeni bir Linux sürücüsü yardımıyla Navi 23'ün AMD'nin TSMC'nin 7nm + muamele düğümü ve RDNA2 oyun grafik mikro mimarisi üstüne inşa etmiş olduğu üç değişik GPU'dan yalnız biri bulunduğunu biliyoruz, ötekiler Navi 21 ve Navi 22.

İlgili Elon Musk ve Binbaşı Tesla Doubter, Twitter İle Savaşmaya Karar Verdi

AMD'nin sektördeki fısıltıların yanı sıra AMD'nin resmi yol haritasının yanı sıra tescil etmiş olduğu bir takım hususi patente dayanarak, 2. nesil Radeon DNA mimarisi, donanım hızlandırmalı ışın izlemesini tam olarak destekleyen ilk şirket olarak belirlendi.

Aynı zamanda, bu hususi kaynağa gore, yalnızca Navi 23 dahili olarak "NVIDIA Killer" olarak adlandırılmaktadır. Bunun sebebi, Navi 23'ün, RTX 2080 ve RTX 2080 Ti'nin şu anda emsalsiz kalmış olduğu üst seviye segmentte rekabeti NVIDIA'ya götürecek olan büyük Navi GPU olduğu söyleniyor.

Burada bir uyarma söyledim bundan dolayı bu yalnız bir söylenti ve bir tuz taneleri ile alınmalıdır. Firmalar çoğu zaman mamüllerinden birini rekabet katili olarak görmezler ve nadiren bitirdikleri süre da genellikle isabetli ve özlenmez. Big Navi ne olursa olsun en üst düzen grafik sanayisine rekabet etmeye ve kıymet katmaya ayarlanmış sadece en azından hemen hemen bir şeyi "öldürmesini" beklemiyor. Bu GPU’nun ne kadar rekabetçi olacağını söylemek için hemen hemen fazlaca erken. Bilhassa, Turing'den fazlaca büyük bir nesiller sıçramasına yol açan NVIDIA'nın köşesindeki Amper ile.

RDNA2 Navi 23 GPU, Gelecek Sene Yüksek Kalitede NVIDIA'ya Rekabete Girecek

Şimdiye kadar duyduğumuz her şeye dayanarak Navi 23, 2020'de üst seviye segmentte rekabet eden büyük bir GPU olacak. Tam donanım hızlandırmalı ışın seyretme ve yeni mimari gelişmelerin bir bolluğunu getirmesi umut ediliyor.

İlgili Amerika, Diyet Değişimi İçin Rusya'ya İnandığı İçin 5G Öldürme Anahtarını Kullanabilir; Avrupa Yasakladığında Huawei 1 Milyar Dolar Kaybedebilir

Bildiğimiz kısa sürede gösterilen birtakım patentler yardımıyla şunları içerebilir:

– Değişken oranlı gölgelendirme
– Daha bereketli komplike duyarlı hesaplama
– Daha parlak zeka ve daha süratli önbellek
– Kalıcı hesaplama ve saat başına daha yüksek talimatlar
– Bir takım başka iyileştirme içinde daha yüksek saat hızları için daha gelişmiş voltaj ayarı

AMD'nin CEO'su Lisa Su, firmanın son olarak hasılatınta, önümüzdeki yıl yeni nesil ürünlerine odaklanmanın süreç düğümü değil mimarlık olacağını belirtti. 5nm, asal süreye hazır olmaktan senelerdir ve 7nm de bir müddet burada kalmaktır. AMD aslına bakarsanız süreç geçişinin en zor kısmını geçiyor; bu, firmanın yeni ürün düğümündeki ilk ürün setini başarıya ulaşmış bir halde pazara sundu, bu firmanın Ryzen 3000 serisi ve Navi ile bu sene meydana getirdiği benzer biçimde.

Mühendisler artık daha büyük mimari değişimler oluşturmaya odaklanabilir ve önümüzdeki yıl hem CPU bununla birlikte GPU cephelerinde görmeyi umduğumuz şey bu. Bu, AMD'nin aynı süreç öncülüğüne haiz olmayacağı anlamına gelse de, bu sene hem Intel bununla birlikte NVIDIA'da keyif aldığını gösteriyor. Her neyse ki firma için Navi 10 nispeten ufak bir GPU'dur ve hala 7nm teknolojisinde daha büyük ve daha kuvvetli bir GPU kurmak için yer vardır.

İşin püf noktası, tanımlanmış 250W bütçeden olası olduğunca fazla performans elde etmek için gücü idare etme aşamasında olacak. Navi 10 göreceli olarak ufak boyutuyla susamış bir GPU'dur – 251mm² büyüklüğünde (RX 5700 XT) ve 545m² büyük TU104 (RTX 2080) kadar güç çekiyor – ve kırmızı güruh için aslolan problem olacak mimari güç verimlerini NVIDIA ile eşlik etmeye fazlaca daha yaklaştırırken, yalnız en üst ölçüde değil, önümüzdeki yıl NVIDIA'nın yeni 7nm Amper grafik kartı serisine karşı rekabet edebilmek için reel bir şansı var.

Kararlı olan bir şey, 2020 coşku verici olacak ve hem CPU bununla birlikte GPU pazarlarının iyi mi sarsıldığını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Wccftech AMD 400 Serisi AMD 500 Serisi AMD RX 5000 Serisi TBA
Mimari Polaris Polaris / Vega Navi RDNA1 Navi RDNA2
İşlem Düğümü GF 14nm LPP GF 14nm LPP TSMC 7nm TSMC 7nm +
Bellek GDDR5 GDDR5 / HBM2 GDDR6 TBA
GPU'lar Polaris 10 & 11 Polaris 20, 21 ve Vega 10 Navi 10 ve 14 Navi 23,22 ve 21
Sene 2016 2017 2019 2020

Navi 23'ten ne kadar performans görmeyi bekliyorsunuz?Taktim etmek


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.