AboutBox Kullanımı Resimli Anlatım C# ve VB

 AboutBox Kullanımı Resimli Anlatım C# ve VB
Okunuyor AboutBox Kullanımı Resimli Anlatım C# ve VB

Selamun Aleyküm arkadaşlar internette her konuda çokça kaynak olduğu için daha az deyinilen konulara deyinmeye çalışıyorum, bu yüzden bugün size aboutBox kullanimi anlatıcağım.

AboutBox Kullanımı

Öncelikle göstereceğim teknikle hem c# da hem visual basic de aynı şekilde kullanabilirsiniz.Gayet Kullanışlı adında anlayacağınız gibi hakkında bölümünü oluşturacağız projemizin. Hemen görsel anlatıma geçeyim,Bunun yanı sıra projemizi download linkinide eke koyacağım.

Yardım adında bir projem var.Şimdi Ctrl+L yaparak  Solution Explorer açtım.Daha sonra projemin üstüne gelip sağ tıkladım.Aşağıdaki menü gelecek.Oradanda

Add-New item Yapacağız.
Evet işlemimizi gerçekleştirdikden sonra şimdi 2. adıma geçiyoruz.Bu adımda new item olarak aboutBox seçeceğiz.

İsim verebilirsiniz türkçe ama ben vermiyeceğim varsayılan ayarlarda gösterebilmek için şimdi devam edelim öncelikle aboutbox görselini göstermek istiyorum.

Bu şekilde yeni bir form eklendi projeye hiçbir ayarıyla oynamıyoruz.Formun kendiliğinden gelen bir de kod içeriği var onuda paylaşmak isterim.

Arkadaşlar bi kaç tanede açıklama satırı ekledim.Bunlar varsayılan olarak aboutboxla birlikte geliyor şimdi devam edelim projemize.

Visual studio araç çubuğunda en tepede olan debug kısmına tıklıyoruz.Orda en altta projemizinadi properties diye bir sekme var ona tıklıyoruz projemizin özelliklerinin bulunduğu alan açılıyor.

Burdan ilk sırada çıkan application saymasındaki Assembly information butonuna tıklıyoruz gördüğünüz gibi projemiz hakkında var olan tüm ayarlar burada şimdi bunları projemizin bilgileri dahilinde dolduruyoruz.

Sizde gerekli ayarlarınızı yapdıkdan sonra tamam tuşuna basıp projenize geri dönün altta 2 ip arası tarama yapan basit bir program var.Bu programa menüStrip ekledim.

Eklediğimiz menuStripe çift tıklayarak içine gireceğiz.


      AboutBox1 hakkimda = new AboutBox1();
      hakkimda.Show();

Evet yeni bir aboutbox nesnesi oluşturduk sonra onu göster yapdık.Dikkat ettiyseniz yapılışının yeni bir form sayfasından farkı yok.Şimdi MenüStrip Hakkımızdaya çift tıklayalım.

Forma hiçbir değer girmeden default olarak assembly information bilgilerimizi çekdi.Ve açıldı.Pratik olarak kullanabileceğiniz.Programlarınızı güncellediğinizde tekrar tekrar uğraşmak istemediğiniz bir hakkımda formu için kullanılabileceğiz ,nesne tasarımınıda properties menüsüden form tasarımı değiştirir gibi değiştirebilirsiniz.

Herkese kolay gelsin arkadaşlar istek konuları, fikirlerinizi,projelerinizi, görüşlerinizi merak ediyorum.Bana faceden akbuz.7  , mail adresimden mddata.ramazan@gmail.com ,sitemdeki genelde kapalı olan canlı destek hattından hatta website ve youtube kanalımdaki videoların altına yorum atarak dahi ulaşabilirsiniz.Tekrar görüşmek üzere,hoşçakalın.

Proje indirme linki(incelemek isteyenler için )  indir

AboutBox Projesi

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.